Cikkünkből megtudhatod, hogyan választhatsz 100%-ig biztonságos habmatracot, mely környezetbarát és egészségedre is teljesen ártalmatlan illetve miért nélkülözhetetlen, hogy habmatracod rendelkezzen CertiPUR tanúsítvánnyal.
Tartalomjegyzék:
- Miért fontos a CertiPUR minősítés, ha matracot veszünk?
- CertiPUR vs CertiPUR-US. Mi a különbség?
- Hogyan zajlik a CertiPUR minősítés a matracoknál?
- Milyen anyagokat szűr a CertiPUR teszt?
- Miért rossz, ha nincs a matracnak CertiPUR igazolása?
- Honnan tudjuk, hogy egy matracnak van-e CertiPUR igazolása?
CertiPUR minősítés – miért olyan lényeges?
A CertiPUR a poliuretán habanyagok – ezek között az éter és észter habok – minősítési rendszere, mely átlátható, önkéntes és non-profit alapú. Egyrészt környezetvédelmi, másrészt egészségügyi szempontból vizsgálja a habanyagokat független laboratóriumokban.
A CertiPUR tanúsítvány garantálja, hogy a matrac habanyagában bizonyos, ártalmas anyagok nem lépnek át egy szigorúan limitált, maximális szintet.
Jelenleg ugyanis a legnépszerűbb matracok közé tartoznak a különféle habmatracok, köztük a hideghab matracok, memory hab matracok vagy ezek speciális verzió, mint például a memory gél vagy az EMC hideghab.
Néhány szóban angolul a CertiPUR program lényegéről
A CertiPUR pedig olyan szigorral vizsgálja a habanyagokat, hogy követelményrendszerét tekintve az olyan európai uniós törvényi szabályozások előtt jár, mint például az EC General Product Safety Directive 2001/95/EC vagy éppen a REACH EC 1907/2006.
Ebben a videóban a zónás matracokról beszélünk. Érdemes belenézned!
Vagyis a CertiPUR minősítéssel rendelkező matrac alapanyagok teljesítik más vizsgálati rendszerek követelményeit is.
Amennyiben biztonságos habmatracot szeretnél, mindig keresd tehát a CertiPUR minősítést igazoló védjegyet. De nézzük meg egy kicsit részletesebben is, hogyan vizsgál és milyen anyagokat szűr ki a tanúsító rendszer, illetve miért veszélyesek ezek ránk és környezetünkre nézve.
CertiPUR EUROPUR és CertiPUR-US
Az európai habgyártók termékeit az EUROPUR – és laboratóriumai – minősíti és adja a CertiPUR tanúsítványt – egy-két afrikai ország is a programban van egyébként – , míg az USA-nak különálló minősítése rendszere van, a CertiPUR-US.
Az EUROPUR lényegében a rugalmas poliuretán habblokk gyártók európai szövetsége, a minősítését pedig CertiPUR SHE-Standard-nak hívják. Az SHE jelölés a Safety, Health and Environment rövidítéséből tevődik össze , utalva arra, hogy nemcsak az egészségre helyeznek nagy hangsúlyt, hanem a környezetmegóvásra is.
A két minősítő rendszer több dologban is eltér, így nem keverendők össze egymással.
Az Europur SHE-Standard által megállapított veszélyes anyag tartalomra vonatkozó határértékek ugyanis alacsonyabbak, mint a CertiPUR-US által alkalmazottak.
Vagyis az EUROPUR szigorúbb követelményrendszerrel dolgozik és még biztonságosabbak a minősített habmatracaik – ezekről az értékekről lejjebb még ejtünk szót.
Emellett a CertiPUR-US nemcsak a káros anyag tartalommal és kibocsátással foglalkozik, hanem a habok fizikai tulajdonságait – például az anyagsűrűséget és a deformálódásra való hajlamot – is vizsgálja.
Számunkra természetesen az EUROPUR minősítése az érdekes így a továbbiakban ezt ismertetjük bővebben.
Hogyan működik a CertiPUR/EUROPUR minősítő rendszer?
Ahogy említettük, a CertiPUR program önkéntes alapú, vagyis bármely gyártó részt vehet benne és bevizsgáltathatja az általa használt habanyagot. A vizsgálat és minősítés kritériumai pedig teljességgel átláthatóak és nyilvánosak – ide kattintva akár meg is tekintheted ezeket.
A CertiPUR jóformán minden habanyagot bevizsgál és minősít, így a hagyományos éter habokat – lényegében ezeket hívjuk habszivacsnak – , a nagy rugalmasságú HR hideghabokat, a viszkoelasztikus – ismertebb nevén memory – habokat illetve az égésgátolt habanyagokat is.
A védjegyet megszerezni kívánó habgyártónak mintát kell küldenie a tesztelést végző laboratóriumba – A minta 25 cm x 20 cm x 15 cm méretű kell hogy legyen, melyet a gyártónak a habtömb belsejéből kell kivágnia.
A bevizsgálást független laboratóriumok végzik és amelyik cég habanyag mintája megfelel a támasztott szigorú követelményeknek, három évre kapja meg a CertiPUR tanúsítványt és védjegyet.
A tesztet évente megismétlik és ha hiányosságokat tapasztalnak, akkor azt a gyártónak orvosolnia kell. Ha továbbra is azt észlelik, hogy a gyártó nem tett eleget a követelményeknek, akkor pedig kizárhatják a programból és visszavonhatják a tanúsítványát.
Három olyan akkreditált laboratórium van jelenleg, melyek a bevizsgálást végzi, a dán Eurofins Product Testing A/S, a brit Hall Analytical Laboratories Ltd illetve a német TÜV Rheinland LGA Products GmbH.
Milyen anyagokat vizsgál és szűr a CertiPUR?
Amennyiben a habgyártó szeretné megszerezni a CertiPUR minősítést a termékére, akkor a következő szigorú kritériumrendszerrel kell szembenéznie.
A CertiPUR minősítési folyamata két részből áll:
1.Meghatároz egy pontosan mérhető felső értéket a habanyag végtermékben bizonyos ártalmas anyagokra, melyeket vagy felhasználhatják a habgyártás folyamán vagy magában a habanyagban megtalálhatók. Azt is meghatározzák, hogy mely káros anyagokat vizsgálják és hogy milyen módszerrel.
A CertiPUR szabvány többek között a következő veszélyes anyagokat veszi jobban szemügyre illetve határoz meg ezeknél egy rendkívül szigorú veszélyességi határértéket, melyet nem léphetnek át:
- Szerves ónvegyületek
- ftalát lágyítószerek
- TDA és MDA vegyületek
- Illékony szerves vegyület (VOC) kibocsátás
2.Ezeknek az anyagoknak a gyártás során való felhasználását pedig megtiltja:
- Nehézfémek
- Színezőanyagok
- ftalát lágyítószerek
- Rákot, genetikai betegségeket okozó, szerveket károsító és termékenységet csökkentő nyersanyagok.
- Habosítószerek, „hajtóanyagok”
- Klórtartalom maximalizálása az izocianátoknál
Milyen veszélyességi határértékkel rendelkeznek az EUROPUR által vizsgált anyagok?
Mint majd látjuk, az EUROPUR olyan alacsony maximális határértéket szab meg, hogy az ártalmas anyagok jelenléte a minősített habanyagokban elhanyagolható.
A határértékek szinte minden esetben alacsonyabbak annál, mint amit a CertiPUR-US alkalmaz. (Egy kis érdekesség: a CertiPUR-US is főként azokban a korábban emlegetett laboratóriumokban vizsgáltatja be a habanyag mintákat, ahol az EUROPUR is, mindösszesen 1 labor van az Egyesült Államokban.)
A szerves ónvegyületek közül a tributilón megengedett mértéke például 0,05 mg/kg lehet az EUROPUR habjaiban, a CertiPUR-US által vizsgált anyagokban viszont akár 0,5 mg/kg is. Összességében pedig maximum 0,5 mg/kg lehet a szerves ónvegyület tartalma az EUROPUR habanyagainak.
A poliuretán habanyag mindösszesen 0,01%-ot tartalmazhat a 7 féle ftalát vegyületből. A TDA (toluol-diamin) és MDA (diamino-difenil-metán) vegyületek kilónként 5 milligrammban lehetnek jelen a vizsgált anyagokban.
De szigorúbb az EUROPUR az illékony szerves vegyület (röviden VOC, Volatile Organic Compounds) kibocsátást illetően is a CertiPUR-US-nél. Amíg a közismert formaldehid megengedett mértéke köbméterenként 0,01 milligramm lehet az EUROPUR esetében, addig a CertiPUR-US minősített habjainál 0,1 milligramm.
A toluol megengedett határértéke 0,1 mg/m3, a sztirolé pedig 0,005 mg/m3 – a CertiPUS-US minősítés esetében ez 0,5 illetve 0,3 mg/m3. A megengedett aromás szénhidrogén tartalom maximum 0,5 mg/m3 az EUROPUR minősítésnél.
A második csoportba tartozó anyagokat a CertiPUR SHE-Standard minősítésre pályázó gyártók nem használhatják fel a gyártás során.
Ennek köszönhetően ezek az ártalmas anyagok elhanyagolható mértékben találhatók csak meg a habokban – teljesen elkerülni azonban lehetetlen ezeket. Az sem meglepő így tehát, hogy a CertiPUR-US habanyagaiban viszont nagyobb arányban találhatók meg ezek.
A veszélyes nehézfém tartalom is nagyon alacsony az EUROPUR habanyagainál. Az antimon 0,5, az arzén 0,2 , kadmium 0,1, az ólom 0,2, a higany pedig 0,02 mg/kg mértékben lehetnek csak jelen az anyagban. A CertiPUR-US megengedett értékei itt jelentősen magasabbak, az antimon és higany tartalom például 60 mg/kg is lehet akár.
Azoknál a veszélyes színező anyagoknál, melyek arilaminokra bomlanak esetleg allergének vagy rákkeltők az EUROPUR az európai törvényi szabályozásokat alkalmazza a tiltás során.
A ftalát vegyületeket sem használhatják fel szánt szándékkal a CertiPUR védjegyre kandidáló habgyártók, viszont ezeket sem lehet elkerülni teljesen, ahogy már korábban kitértünk rá, ezek 0,01%-ban lehetnek csak maximum benne az anyagban.
A genetikai rendellenességeket és rákot okozó valamint szerveket rongáló illetve termékenységre veszélyes nyersanyagok felhasználása szintén tilos, ugyanúgy ahogy a habosító szereket, a CFC és HCFC gázokat sem lehet alkalmazni a habgyártás során.
A poliuretán habanyagok egyik összetevője az izocianát – a másik pedig a poliol –, az EUROPUR CertiPUR habanyagaiban az izocianát mindösszesen 0,07%-ban tartalmazhat klórt.
Emellett az égésgátló anyagokat, a brómozott szénhidrogéneket sem lehet felhasználni a gyártáskor.
Milyen veszélyekkel jár a CertiPUR tanúsítvány hiánya?
Mivel a CertiPUR minősítés garantálja, hogy a fentebb ismertetett ártalmas anyagokat csak minimális mértékben tartalmazza matracunk alapanyaga, ezért e védjegy hiányában megvan sajnos a veszély, hogy védtelenek leszünk ezen anyagok káros hatásaival szemben.
De milyen veszélyeket is rejtenek magukban ezek?
Az hogy a nehézfémek milyen ártalmasak lehetnek a szervezetünkre, azt hiszem nem is kell külön bemutatni, a 100 ismert nehézfémből legalább 30 rendelkezik toxikus hatással.
A CertiPUR többek között az ólom, arzén, higany, kadmium, antimon gyártás során való felhasználását is megtiltja illetve hihetetlen szigorral állapítja meg a veszélyességi határértéküket.
A belégzéssel és bőrön keresztül a szervezetünkbe jutó, a csontokban és belső szervekben lerakodó nehézfémek már kis mennyiségben is mérgezőek lehetnek. A hormon és immunrendszerre, az idegrendszerre illetve belső szerveink működésére is rendkívül káros hatást fejtenek ki.
A szerves ónvegyületek lényegében a kártevő élőlények ellen használt kémiai anyagokból származnak. A hajókon például olyan lerakódásgátló festéket alkalmaznak az algák, puhatestűek és más organizmusok ellen, melyek szerves ónvegyületeket tartalmaznak.
Az egyik ilyen vegyület a tributilón, melyeknek krónikus mérgező hatása akkor nyilvánult meg, amikor az egyik tengeralattjárót javító hajógépészek légzési nehézségeket, bőrirritációt, fejfájást és levertséget, gyomorfájdalmakat és szédülést tapasztaltak. A tributilón amellett hogy irritálja a szemet, bőrt és nyálkahártyát, hosszú távon akár vese és májbántalmakat is okozhat.
A ftalát vegyületeket a PVC lágyítására használják és a mindennapi élet számos területén megtalálhatók, benne vannak a padlóban, a műanyag burkolatokban, de még a mosóporban vagy akár az élelmiszerekben is előfordulhatnak – kioldódva a csomagolóanyagból. Belélegezve illetve a bőrön keresztül lassan szivárognak be a szervezetünkbe.
Elsősorban a termékenységre és hormonháztartásra vannak negatív hatással, csökkentik a tesztoszteron szintet a férfiaknál, sőt egyes kutatások szerint pedig az anyatejjel a magzatba jutva csökkentik a nemi hormon termelődését illetve még a mellrák kialakulásával is kapcsolatba hozhatók.
A TDA vagy touloldiamin egy színtelen vegyület, mely belélegezve vagy lenyelve fejti ki mérgező hatását. Az Európai Vegyi-anyag Ügynökség (ECHA) számon tartja a veszélyes anyagok listáján is.
A TDA bőr illetve súlyos szem irritációt is kiválthat, ezenkívül rákkeltő hatású, gyaníthatóan genetikai betegségek okozója is lehet illetve károsítja a nemzőképességet.
A színtelen, szagtalan formaldehid a növények és állatok anyagcsere termékeként természetes módon fordul elő környezetünkben. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korlátozottan rákkeltő anyagnak nyilvánította, szem illetve nyálkahártya irritációt vált ki.
A CertiPUR minősített haboknál nem lehet olyan habosító anyagokat sem felhasználni, mint a halogénezett szénhidrogének, a CFC vagy HCFC gázok, melyek az ózonréteget és az éghajlatunkat is károsítják.
De az olyan égésgátló anyagokat sem alkalmazhatják a habmatrac gyártása során, mint a brómozott szénhidrogének, a polibrómozott-bifenilek (PBB) illetve polibrómozott-difenil (bifenil)- éterek (PBDE, PBBE), melyek rákkeltők, mutációt okoznak illetve károsítják az ideg- és a hormonrendszert is.
Amennyiben habmatraccal szemezel, keresd tehát a CertiPUR tanúsítványt, védjegyet, csak akkor lehetsz ugyanis biztos benne, hogy matracod nem jelent majd veszélyt sem a saját, sem családod egészségére illetve környezetbarát anyagokból készült.
Honnan tudhatod meg, hogy a matracodnak van-e CertiPUR minősítése?
Mint említettem korábban, az európai habgyártók szövetsége az EUROPUR. CertiPUR tanúsítvánnyal rendelkezik például a Recticel illetve a cégcsoportjához tartozó Eurofoam habgyártó cég, de a habmatracokat is forgalmazó latex matrac gyártó Latexco is például.
A teljes listát ide kattintva tekintheted a gyártókról, melyek jogosultak a CertiPUR védjegy használatára.: https://www.europur.org/certipur/en/for-consumers.
Számunkra talán a leglényegesebb az Eurofoam Hungary, melynek itthon, Sajóbábonyban van a gyártó üzeme.
Ha megbízható habmatracot szeretnél, segítséget nyújt ezt a link, ahol megtekintheted, hogy mely forgalmazóknak vannak érvényes CertiPUR minősítésű matracai – nem meglepő módon a Matracman Shop is a listán lesz 🙂 : https://www.europur.org/certipur/en/authorized-users-of-the-certipur-logo.