Horkolás – életveszély a hálószobában
A statisztikák szerint nagyjából az emberek 30-35%-a horkol éjszakánként. Sajnos nehéz pontos számot mondani, mert sokan nem is tudják magukról, illetve észre sem veszik, hogy horkolnak. A valóság ennél is rosszabb lehet. Az viszont biztos, hogy a lakosság messze több, mint fele érintett a problémában, hiszen nem csak annak rossz akit a horkolás gyötör, hanem annak is, aki mellette alszik – sőt, neki talán még rosszabb.
Kép forrása: axelkock.de
Miért horkolunk?
A hang, amit horkolás közben hallunk, a felső légutak lágy szöveteinek vibrációja. A garatizmoknak alvás közben folyamatosan nyitva kell tartaniuk a légutakat, mert belégzésnél szívóerő éri a garatfalat. A garat izmai alvásnál ellazulnak, ennek köszönhetően a garat összeszűkül. Az összeszűkült garatban a gyorsabban áramló levegő megremegteti az ellazult garatot, ami rezonálni kezd és ezt nevezzük horkolásnak.
A horkolás leggyakoribb kiváltó okai:
- Genetikai okok,
- túlsúly,
- alkohol, drogok, gyógyszerek,
- dohányzás,
- késői evés,
- öregedés.
A horkolásnak genetikai okai is lehetnek: vannak emberek akiknek a felső légúti szövetek izomtónusai nem elég erősek. Probléma lehet a túlsúly, mert ilyenkor a nyálkahártya és a garatizmok közé zsírszövetek rakódnak le, így még keskenyebbé a helyet, ami nehezebbé teszi a levegő útját. Gyakorlatilag aki túlsúlyos, az nagy valószínűséggel horkolni is fog.
Az okokhoz tartoznak még a szervi elváltozások, mint például orrsövényferdülés, megnagyobbodott orrmandulák.(Az orrmandulákban az a szörnyű, hogy visszanőhetnek. Nekem kétszer vették ki, de harmadszor már biztosan nem megyek. – Gábor) Az állkapocs rendellenes fejlődése is elősegítheti a horkolást, mert az állkapocs hátrébb található, ami akadályozza a légzést alvás közben.
A szervezetbe jutatott alkohol vagy drog okán is horkolhatunk, de azonos hatást tudnak kiváltani a gyógyszerek, nyugtatók is. Ide sorolandó a dohányzás is, ami miatt az ember nyálkahártyája duzzadtabbá válik és emiatt a levegő útja beszűkül.
Kép forrása: bilder.t-online.de
Természetesen, ha a fenti okok halmozottan jelentkeznek (alkohol, dohányzás, túlsúly), akkor nem elég egyiket ezek közül megváltoztatni, hanem teljes életmód váltásra van szükség – amúgy is, ha egészséges és hosszú életet szeretnénk élni.
A horkolás egészségtelen?
A horkolásnak több fajtája létezik. Nem minden formája káros az egészségre. Az orvosok szerint, ha reggelente nem fáradtan kelünk, akkor nincs semmi baj. Ha viszont egész nap levertnek érezzük magunkat – noha az egész estét átaludtuk -, akkor érdemes orvoshoz fordulni, mert az a horkolás veszélyesebb fajtája is lehet. Ezt a fajtáját a horkolásnak, külön vizsgálattal tudják kideríteni – már léteznek alváslaborok, ahol ki tudják mutatni, hogy szenvedünk-e alvási apnoé-ban.
Különvélemény a horkolással kapcsolatban
Egy kis különvéleménnyel szeretnék élni Zoli cikkével kapcsolatban, ami nagyon jó áttekintést ad a horkolásról, de nekem az átlagnál egy kicsit radikálisabb véleményem van – ebben a témában is. Én azt gondolom, hogy a horkolás túl sokszor jár együtt alvási apnoéval, amely alapvetően határozza meg az alvásunk minőségét.
Ha nem vagyunk elég kipihentek, akkor hosszú távon nem csak a saját életünket tehetjük tönkre, de a környezetünk mindennapjait is megkeseríthetjük, rámehet a párkapcsolatunk, az egészségünk, durvább esetben közvetlen életveszélynek tesszük ki magunkat és a környezetünket- például vezetés közben.
Az alvási apnoé nem játék, de erről később fogunk írni egy külön elemzést (bár már ebben a cikkünkben is kitérünk rá), mert most itt hely hiányában nem tudnánk kifejteni elég részletesen.
Én azt gondolom, hogy a horkolást is ugyanolyan kóros tünetnek érdemes kezelni, mint például a lázat. Ki kell vizsgáltatni, meg kell győződni az okairól és ha szükséges, akkor cselekedni kell, hogy megszüntessük.
Szóval, ha horkolsz, ne nyugtasd magad: valami baj van.
Üdv: Hahn Gábor
Horkolás fajtái
A horkolás kialakulása alapján az orvosok megkülönböztetnek négy féle horkolást. Fontos, hogy kiderítsük melyikbe tartozunk, hiszen akkor könnyebben gyógyítani tudjuk.
Horkolás orron keresztül: a horkolás lehet egyenletes, ingatag és morajló. A horkolás ezen fajtáját valószínűleg valamilyen orr problémára lehet vissza vezetni. A legjobb megoldás, hogy kiderítsük, hogy az orron keresztüli horkolásban szenvedünk-e, ha estére például csipesszel lezárjuk az orrot. Ha partnerünk nem tapasztalja a horkolást tovább, akkor valószínűleg orron keresztüli horkolásban szenvedünk.
Az ebben a rendellenességben szenvedőknek sokszor túl szűk az orra vagy orrsövényferdülésük van. Akár okozhatja betegség is, mint például az orrpolip. Ha a horkolás nem rendszeresen jelentkezik, hanem időszakonként, akkor okozhatja allergia vagy megfázás is. Ebben az esetben javasolt az orrspray használata. Az orr problémára visszavezethető okok ellen orvosi beavatkozás szükséges.
Kép forrása: ndr.de
Horkolás a nyelv miatt: a horkolási hang sokszor magasabb mint a normálisnál tapasztalt. Ennek oka lehet a nagy nyelv vagy az alvás pozíció, amiben esténként alszunk. Általában a háton alvók szoktak ebben a horkolási típusban szenvedni. Ilyenkor a nyelv hátra tolódik és elzárja a szabad légzés elől az utat.
A megoldás erre a horkolás típusra a már fent említett alváspozíció változtatása. Ebben segíthet a teniszlabda módszer, amit később majd még részletesen leírok.
Horkolás a szájon keresztül: ez a horkolás minden alváspozícióban jelentkezhet. A szájon keresztüli horkolás tényét gyorsan ki tudjuk deríteni azzal, hogy megpróbálunk nem nyitott szájjal aludni (kaphatóak már speciális eszközök a patikában a szájon keresztüli horkolás ellen). Ebben is segítségre lehet a partnerünk, aki figyeli, hogy csukott szájjal megszűnik-e a horkolás.
Így kivédheted a szájon át horkolást… Kép forrása: was-hilft-gegen-schnarchen.com
Ez a horkolás típus egészségtelen táplálkozás (elhízás) vagy dohányzás miatt szokott jelentkezni. Tehát megelőzésképpen javasolt az egészséges táplálkozás és a dohányzás mellőzése.
Kóros horkolás (apnoe)
Alvási apnoé a horkolók 50-60%-nál fordul elő. Ebben az alvási rendellenességben szenvedők nem is tudják, hogy ők abban szenvednek. Azt érzik, hogy időben feküdtek le, de ennek ellenére reggelente fáradtan ébrednek, tompák, nem tudnak a munkájára koncentrálni.
Mi is történik velük álmukban? A külső személy azt tapasztalja, hogy az apnoe-ban szenvedők akár egy percig nem vesznek levegőt, aztán pedig egy nagy horkantással levegő után kapkodnak. Ilyenkor egy úgynevezett mikro-ébredés történik, a légszomj miatt, amit az szenvedők nem is vesznek észre. Ez a mikroébredés többször is megismétlődhet az éjszaka folyamán.
Apnoe tünetei:
- Dekoncentráltság,
- nappali fáradtság,
- kiszáradt száj (éjjel és reggel),
- gyakori éjjeli vizelet ürítés,
- éjszakai izzadás (fej, nyak, tarkó),
- rosszabbodó memória,
- magas vérnyomás,
- csökkenő szexuális vágy.
A probléma abból áll, hogy az apnoéban szenvedők egyre fáradtabbak lesznek és egyre többet alszanak, emiatt egyre többször élik át a légszomj állapotát. Erre a szervezet úgy reagál, hogy a szív elkezd intenzívebben dolgozni, termelődni kezd a stresszhormon és vérnyomás megemelkedik. Ennek a hosszútávú következménye az lesz, hogy a szív és a keringési rendszer kikészül.
Az amerikai kísérletek kimutatták, hogy az alvási apnoéban szenvedőknél az infarktus kockázata négyszer nagyobb, mint más egészséges embereknél. Emellett a betegségben szenvedők ötször több balesetet is okoznak. Ez visszavezethető a tartós fáradtságra és a koncentrációs nehézségekre.
Mit tehetünk a horkolás ellen?
A horkolással kapcsolatban készült egy egészségügyi tanulmány Németországban, amiben az orvosok megállapítottak, hogy a horkolás megterhelheti a kapcsolatunkat és akár szakításhoz is vezethet. Ezért a kutatók megpróbáltak pár hasznos tippet adni a betegség ellen, amivel sikeresen védekezhetünk a kapcsolatgyilkos alvási rendellenesség ellen. Nézünk pár receptet a horkolás ellen.
Horkolás elleni hátitatyi… Kép forrása: somnishop.com
Az orvosok azt ajánlották, hogy kerüljük a háton fekvést, hiszen legtöbb horkoló ebben a pozícióban alszik. Egy teniszlabdás ötletet is adtak. Vagyis ez arról szól, hogy egy teniszlabdát (de a hátunkra felcsatolható táska is kapható már, a képen is ez látszik) rávarrunk a pizsamánkra, így amikor a hátunkra akarunk fordulni, nagy valószínűséggel kényelmetlen lesz, így marad az oldalt vagy a hason fekvés. Ezzel meg is oldódik a horkolás problémája.
Ezt a megoldást nem kell életünk végéig használni, mert a labda kényelmetlensége miatt, egy kis idő múlva át fogunk szokni az oldalt vagy a hason fekvésre.
A következő megoldás a horkolás elleni tapasz, amit Németországban minden gyógyszertárban kaphatunk (Itthon is – Gábor). Ezzel a tapasszal könnyebb lesz az orron keresztüli légzés és a horkolás is csendesebbé válik – ez a módszer valószínűleg azoknál tud sikert elérni, akik az orron keresztül horkolnak.
A további receptjük, hogy kerüljük a lefekvés előtt az alkoholt. Az alkohol hatására gyorsabban elalszunk, de a mély, pihentető alvást nem segíti elő, így a nyugtalan alvó nagyobb eséllyel horkol.
A késő esti evés is hasonló reakciót vált ki, mert nem tudunk mélyen, pihentetőn aludni és mellette a horkolásunkkal a párunkat is megzavarjuk. Tehát kerülni kell a késői vacsorát is.
A negyedik javaslatuk, hogy este lefekvés előtt beszélgessünk egy nagyot partnerünkkel, de mindenképpen kellemes témáról, mert a veszekedés csak ismét növeli a horkolás esélyét.
Énekelj, hogy ne hortyogj!
A legmeredekebb javaslatuk, hogy naponta öt dalt énekeljünk el hangosan, mivel ezzel erősíthetjük a légúti izmokat, ami csökkenti a horkolás esélyét. Ami a legjobb, hogy ha kellemetlen otthon az éneklés, mert a szomszéd nem díjazza az énektudásodat (vagy már feljelentett), akkor külön énekkurzusok vannak Németországban a horkolók számára.
A kutatást végző orvosok egy tompító hatású módszert is megadtak (halkabb lesz a horkolás), vagyis minél több vizet igyunk nappal, ezzel megakadályozhatjuk a nyálkahártya kiszáradását. Az sem árt ha bekészítünk egy pohár vizet az ágyunk mellé – mondjuk, ha fel kell kelnünk pisilni, az nem segíti a nyugodt alvást.
Egy érdekes megoldás lehet a repülőzokni használata is. Ezt eredetileg a mélyvénás trombózis megelőzésére használják. A kutatások kimutatták, hogy a repülőzoknival hatásosan védekezhetünk az alvási apnoé ellen. A szoros zokni megakadályozza, hogy az alsó végtagokban összegyűljön a víz, mert ez a folyadék amikor este lefekszünk a nyaki részhez húzódik, ami elősegíti a horkolást.
Az új párna is megoldhatja a horkolási problémánkat. Noha sokan azt mondják, hogy párna nélkül kell aludni, hogy ne horkoljuk. Ha te mégsem mondanál le a párnádról, akkor igyekezz mindig a párnát tisztán tartani vagy minden fél évben lecserélni azt. Hamarosan írunk majd arról is, hogy milyen párnát lenne jó használni horkolás ellen.
Mi azt ajánljuk, hogy ne a fenti módszerekkel próbálkozz, hanem, keress fel egy szakorvost, aki megállapítja a rendellenesség okát és megfelelő gyógymódot tud felírni számodra. Ez a legbiztonságosabb módszer, mert a horkolás veszélyes rád és a környezetedre is!
Ha nem akarsz a szomszéd horkolására ébredni, oszd meg te is ezt a cikket Facebookon. Köszönjük!
Források:
- Álmoskönyv – szerző Dr. Radics Judit
- https://somnishop.com/was-tun-gegen-schnarchen-fuenf-empfehlungen
- https://somnishop.com/schnarchen-was-ist-das-2/welcher-schnarchtyp-sind-sie
- https://www.gesundheit.de/krankheiten/hals-nasen-ohren/schnarchen-und-schlafapnoe/schnarchen-laestig-und-riskant
- http://www.netdoktor.de/symptome/schnarchen/
- http://www.hno-aerzte-im-netz.de/krankheiten/schnarchen-schlafapnoe/definition-und-haeufigkeit.html
- https://snorflex.de
- http://www.apotheken-umschau.de/Schlafstoerungen/Strategien-gegen-das-Schnarchen-490745.html
- https://www.welt.de/gesundheit/article137307187/Schnarchen-ist-mehr-als-nur-ein-Beziehungskiller.html