Így alszik Balassagyarmat 2017-ben…
2017 március 24. és 26. között nem reprezentatív felmérést végeztünk Balassagyarmaton. A téma természetesen a balassagyarmatiak alvási szokásai voltak. Felmérésünket 302 személy töltötte ki, ami remek eredmény, hiszen ez a lakosság majdnem két százaléka! Köszönjük a pozitív hozzáállást minden kedves kitöltőnek!
Néhány fontos eredményt már előre mutatunk az alábbi infografikán, a részletek pedig lejjebb görgetve tekinthetők meg.
Balassagyarmat kialvatlan.
A fekvőpozíciót felmérő kérdésre a lakosság 17,2 százaléka adta azt a választ, hogy forgolódik, ami arra utal, hogy valami zavarja őket álmukban. Ez lehet a mindennapi stressz mellett valamilyen alvászavar vagy akár a nem megfelelő fekhely hibája is. Azoknak a száma, akik éjjelente izegnek-mozognak álmukban, még ennél is nagyobb lehet, hiszen az emberek jelentős része nem tudja, hogy mit csinál álmában – ugyanúgy, ahogy azzal sincs mindenki tisztában, hogy esetleg horkol.
Ami talán ennél is nagyobb baj, hogy az alvásra szánt idő is sokaknál a kritikus szint alatt van. 14,2% mondta azt, hogy 5 órát vagy annál is kevesebbet alszanak. Az ideális alvásmennyiség elvileg 6 és 9 óra között van, de azok sem érezhetik magukat biztonságban teljesen, akik a 6 órát jelölték meg az éjszakánként pihenésre fordított időnek.
Csak, hogy érzékeltessük a probléma súlyát: egy felmérés szerint azok az emberek, akik egyhuzamban ébren voltak 17-19 órán át, a volán mögött úgy viselkedtek, mint akinek 0,5 ezrelékes véralkoholszintje van. Ez egy 80 kg-os férfi esetében fél deci 40%-os töménynek felel meg. A felmérés szerint a lakosság 14%-a 5 óránál kevesebbet alszik, így ők könnyen beleeshetnek abba a rétegbe, aki úgy ül autóba, hogy az azt megelőző 17-19 órában nem aludtak. Ezzel nem csak önmagukra, de a környezetükre is veszélyessé válhatnak.
2014-ben Magyarországon 290 elalvásos baleset történt az utakon – és ez csak azoknak a száma, ahol konkrét elalvás történt, azt nem említi, ahol a sofőr csak elbambult, mert fáradt volt…
A 302 kitöltő között csak 2 fő volt, aki éjjel kettő után fekszik, ami viszont érdekesebb, hogy majdnem két százalék este nyolc előtt fekszik le aludni – mondjuk ebben minden bizonnyal a túl korai kelés is szerepet játszik…
Aggasztó – és mára sajnos már teljesen átlagos jelenség -, hogy a balassagyarmatiak 89 százaléka valamilyen elektromos eszközzel foglalja le magát közvetlenül a lefekvés előtt. Ez nem csak azért rossz, mert nem hagyja agyunkat kikapcsolni – hiszen folyamatosan új impulzusokat kapunk, – de azért is, mert az arcunkba világító fény árt a melatonin termelésnek, amely közvetlenül felelős az alvásért és kizárólag sötétben termelődik. Az olvasás sokkal hatásosabb fegyver, ha könnyen szeretnénk elaludni…
Balassagyarmat többsége rugós matracon alszik, de ez talán csak a matracipar számára érdekes, az viszont mindenki számára fontos lehet, hogy minden tizedik balassagyarmati kihúzható kanapén hajtja álomra fejét. Ezek a termékek sajnos nem állandó alvásra vannak fejlesztve, így a kényelmes, pihentető alvás elérése legtöbbször lehetetlen rajtuk. Általában helyhiány miatt választják ezt a megoldást, legtöbbször fiatalok.
Arról már írtunk, hogy mit tesz az emberrel, ha rossz a matraca, de azzal még adósak vagyunk, hogy mi az az idő, amit egy matracnak ki kell bírnia és mikor jön el az a pont, amikor már le kell cserélni egy matracot. A válaszadók 54 százaléka elvárja egy matractól, hogy legalább 15 éven át kiszolgálja a gazdáját, ami kissé talán túlzó elvárás, hiszen egy átlagos ember, ha 15 éven keresztül használja, akkor 5475 éjszakát és minimum 49.275 órát tölt el az ágyában.
Némileg ellentmond a válaszoknak, de a kérdőívet kitöltőknek csak 16 százaléka alszik 15 évnél régebbi matracon…
Még egyszer köszönöm, mindenkinek, aki kitöltötte a kérdőívünket, és ne feledjétek! Már egy kis odafigyeléssel is nagy lépést tehettek az egészséges életmód felé, ha jól alszotok! 🙂
Ha tetszett a cikkünk, oszd meg Facebookon is! Köszönjük!
Az elemzést Hahn Gábor, a Matracman Alvásblog szakértője készítette. Ha bármilyen kérdésed van a felméréssel kapcsolatban, kérlek írj a molnar.miklos(kukac)matracman.hu címre, vagy hívd a 20/250-7615-ös telefonszámot.
Az elemzés szabadon újrapublikláható, tartalma felhasznállható, másolható. Mindössze annyit kérünk, hogy ha a cikket felhasználod, vagy írsz róla, akkor hivatkozd le egy linkkel a blogot vagy a bejegyzést – a Matracman név megemlítéséhez nem ragaszkodunk, de hálásak vagyunk érte. Megértésed és segítséged köszönjük, ezzel te is hozzájárulsz a magyar alváskultúra fejlesztéséhez.